Katagoria: Aktualności, opublikowano: 23 marca 2017


Zakładanie trawnika a chwasty

Zakładanie trawnika a chwasty

Zdecydowana większość posiadaczy trawników życzy sobie mieć trawnik idealny, czyli nie tylko zadbany, zielony i zdrowy, ale też pozbawiony chwastów. Nie zawsze jednak spełnienie tego ostatniego wymogu jest łatwe, a duże znaczenie ma zwłaszcza właściwe założenie trawnika.

 

Zakładanie trawnika a chwasty – o czym trzeba pamiętać?

Pojawiające się w trawie mniszki lekarskie, kaczeńce czy stokrotki mogą wyglądać bardzo ładnie, ale jeśli dopuści się do ich rozwoju, szybko mogą zaszkodzić trawnikowi. Rośliny takie, czyli po prostu chwasty, mają silny system korzeniowy, szybko się rozwijają i wytwarzają duże ilości nasion, które w dodatku bardzo łatwo się przenoszą, szybko mogą więc całkowicie zapanować nad trawą, niszcząc pracowicie pielęgnowany trawnik. Jak temu zapobiec?

Ważne jest przede wszystkim miejsce, w którym zakłada się trawnik. Nie może ono być zbyt zacienione, gdyż właśnie na takich stanowiskach chwasty rozwijają się najlepiej. Nie powinno się także zakładać trawnika w miejscu, w którym gleba jest bardzo uboga w składniki odżywcze. Oczywiście przed założeniem trawnika glebę można i należy odpowiednio nawieźć, z tym jednak również nie można przesadzić, gdyż także w przenawożonym podłożu chwasty pojawiają się w masowych ilościach. Czasem można również przenieść chwasty z glebą, jaką dostarcza się na miejsce przeznaczone pod trawnik, trzeba więc zwrócić na to uwagę podczas przygotowania podłoża, pamiętając, że w glebie obecne mogą być nie tylko całe rośliny lub ich korzenie, ale też nasiona, które są niewidoczne gołym okiem. Znaczenie ma również ubicie gleby – nie można tego robić zbyt mocno, ponieważ jest to sytuacja sprzyjająca rozwojowi niepożądanych na trawniku roślin.

 

Czynniki sprzyjające pojawianiu się chwastów w trawie

Prócz wymienionych czynników, za pojawienie się chwastów na trawniku mogą być odpowiedzialne inne błędy. Są to przede wszystkim nieprawidłowo wykonywane prace pielęgnacyjne, nie tylko jeśli chodzi o wspomniane przenawożenie czy niedostateczne nawożenie trawnika. Pojawienie się chwastów może także spowodować zbyt wysokie koszenie trawy czy też całkowite zaniedbanie tego obowiązku, ponieważ rośliny wyrastające na odpowiednią wysokość zaczynają wykształcać nasiona i wówczas trudniej jest zapanować nad rozprzestrzenianiem się chwastów. Również przesuszenie gleby doprowadza do tego, że trawa jest w gorszej kondycji, zaś silniejsze od niej chwasty, na przykład perz, rozwijają się mocniej i zaczynają tłumić trawę. Konieczne jest więc zapewnienie trawnikowi odpowiedniego poziomu wilgoci, o czym trzeba pamiętać zwłaszcza w okresach suszy.

 

Trudna walka z chwastami

Pojawieniu się chwastów łatwiej jest zapobiegać i to już na etapie zakładania trawnika, niż potem z nimi walczyć. Chwasty są nadzwyczaj oporne i wiele środków chemicznych, które obiecują ich zniszczenie, może zaszkodzić również trawie. Być może więc zadanie, jakim jest zakładanie i pielęgnacja trawnika, lepiej będzie zlecić profesjonalistom, gdyż wymaga to wielkiej cierpliwości oraz odpowiedniej wiedzy.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: marekgurgul.pl

Share This