Katagoria: Aktualności, opublikowano: 08 kwietnia 2015


Opony Nokian i Valtra ustanawiają nowy światowy rekord

Opony Nokian i Valtra ustanawiają nowy światowy rekord

Opony Nokian i Valtra ustanawiają nowy światowy rekord prędkości dla ciągników: 130.165 km/h.

Speed Record - 2

Nowy światowy rekord prędkości dla najszybszego ciągnika został osiągnięty przy współpracy producenta opon Nokian i producenta ciągników Valtra. Wielokrotny rajdowy mistrz świata Juha Kankkunen prowadził ciągnik z prędkością 130.165 km/h (80.88 mil/h) w warunkach zimowych na zamkniętym pasie autostrady w północnej Finlandii. Pobicie dotychczasowego rekordu było możliwe dzięki zamontowaniu na ciągniku Valtra T234 pierwszych na świecie opon zimowych przeznaczonych dla traktorów, Nokian Hakkapeliitta TRI (440/80R28 151D i 540/80R38 167D). – Robiłem wcześniej testy prędkości kilkoma samochodami. To była pierwsza próba ciągnikiem i od razu mamy rekord świata! Ciągnik i opony współpracowały bardzo dobrze pomimo trudnej pogody, mówi Juha Kankkunen.

 

Producent opon Nokian rozszerzył gamę opon zimowych o produkty przeznaczone do ciągników, prezentując opony Hakkapeliitta TRI wiosną 2014 roku. Bieżnik opon Hakkapeliitta TRI jest zaprojektowany do jazdy po zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Jazda w tych warunkach przy dużej prędkości wymaga ekstremalnie stabilnych i płynnie pracujących opon. Fabryka Nokian Tyres jest pierwszym producentem, który już ponad 10 lat temu wprowadził opony klockowe dla ciągników rolniczych. Wyniki, kierowca i miejsce testu Opony Nokian, Valtra i Kankkunen ustanowili nowy światowy rekord prędkości dla rolniczych ciągników kołowych, który wynosi 130.165 km/h w trudnych warunkach zimowych!
Próba bicia rekordu odbyła się 19 lutego 2015 roku na pasie startowym lotniska w Vuojärvi, 20km od miasta Sodankylä w kierunku Rovaniemi, w Finlandii. Całkowita długość odcinka pomiarowego wynosiła 2330 metrów a 50 metrowy pas pomiaru prędkości znajdował się pośrodku drogi. Księga Rekordów Guinnessa określa szczegółowe zasady bicia rekordu prędkości dla najszybszego ciągnika. Czas przejazdu dla ciągnika przez 50 metrowy odcinek pomiaru prędkości jest mierzony w obu kierunkach. Światowy rekord jest średnią tych dwóch pomiarów. Przejazd odbywa się z lotnego startu a maksymalny dopuszczalny czas na osiągniecie rekordu to tylko jedna godzina. Twórcy najlepszych opon zimowych i skandynawski ciągnik doskonale znają ekstremalne warunki Nokian i Valtra są najdalej na północ zlokalizowanymi producentami opon i ciągników. Nokian zaprojektował i wyprodukował pierwszą na świecie oponę zimową zimą 1934 roku. Dwa lata później zimą narodziła się Nokian Hakkapeliitta, to już jest legenda wszędzie tam gdzie są prawdziwe warunki zimowe. Unikalne rozwiązania sprawiły, że opona Hakkapeliittas była zwycięzcą testów rok po roku i dekada po dekadzie. Valtra, narodziła się w Finlandii w 1951 roku, słynie ze swych osiągów w najtrudniejszych warunkach. Test najszybszego ciągnika został przeprowadzony przy zastosowaniu nowego ciągnika serii T, którym przeprowadzono ponad 40 000 godzin testów w każdych warunkach, zarówno w polu jak i w laboratorium, w chłodzie północy oraz w upałach południa. Trwałość, wysoka wydajność oraz komfort jazdy to najważniejsze założenia dla nowych ciągników od początku projektowania. Sprzedaż nowej serii T rozpoczęła się w listopadzie 2014.

Najszybszy ciągnik 2015

Zobacz video i przeczytaj więcej o nowym światowym rekordzie prędkości najszybszego ciągnika.
http://www.nokiantyres.com/FastestTractor2015
Zdjęcia z bicia rekordu świata na zamarzniętej nawierzchni.
http://www.nokiantyres.com/FastestTractor2015photos

Źródło
Share This