Katagoria: Aktualności, opublikowano: 19 października 2017


Najczęstsze choroby iglaków w ogrodzie

Najczęstsze choroby iglaków w ogrodzie

Wbrew powszechnej opinii drzewa i krzewy iglaste nie posiadają wysokiej odporności na szkodniki i choroby. Wyjątkiem są drzewa i krzewy zadbane, rosnące w odpowiednich warunkach.  Te umiejscowione na mokrych i nieodpowiednich podłożach szybko doczekają się pierwszej choroby. Zwłaszcza, gdy zostaną dotknięte przez mróz lub zaatakowane przez szkodniki.

 

W zależności od przyczyny wyróżniamy kilka odmian chorób najczęściej dotykających te rośliny.

Brunatna pleśń śniegowa. Pojawia się w skutek zbyt długiego zalegania śniegu na drzewach. Zagraża głównie świerkom, sosnom oraz jałowcom. Aby nie dopuścić do jej rozwoju należy regularnie otrzepywać zalegający na gałęziach śnieg. W przypadku zaatakowania rozwiązaniem jest opryskiwanie przy użyciu Topsin M 500 SC lub Surfanu 500 SC.

Fytoftoroza. Jest to choroba nasady pnia. Powoli doprowadza do całkowitego zamarcia drzewa lub krzewu. Jej objawy to stopniowe spowolnienie wzrostu rośliny oraz zamieranie widoczne na pędach. Dodatkowo igły zmieniają kolor na żółty, następnie na brązowy, w konsekwencji opadając. Nie można uratować chorego drzewka. Należy jednak usuwać zasychające pędy w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby na pobliskie iglaki i spryskać je opryskiem, np. Antraco 70 WG.

Gruzełek świerka i cisa. Jak sama nazwa wskazuje choroba najczęściej atakuje świerki i cisy. Zdarzają się jednak chore sosny i jodły. Dotyka jednostki osłabione niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Objawami tej choroby są brązowe plamy z pomarańczowym grzybem w środku znajdujące się na korze. Leczenie polega na wycinaniu chorych miejsc i zabezpieczaniu ich pastą ogrodniczą np. Funaben Plus 03 PA.

Opieńkowata zgnilizna korzeni. Jej objawem są pojawiające się pęknięcia na korze drzewa lub krzewu pod którymi uwidacznia się biała warstwa grzyba. Choroba ta stanowi największe zagrożenie dla drzew starych i osłabionych i bardzo łatwo zarażają się nią inne drzewa. Z uwagi na to drzewa dotknięte tym schorzeniem należy wyrywać a krzewy usuwać. Miejsce, w którym rosły trzeba odkazić używając środka grzybobójczego o nazwie Basamid 97 GR.

Osutka jałowca i sosny. Choroba dotyka jałowce, świerki oraz sosny. Najczęściej pojawia się wiosną, kiedy powietrze jest wilgotne. Klimat taki sprzyja bowiem rozwojowi grzyba oraz jego namnażaniu. Jednym z pierwszych objawów są żółte igły, na których dają się zauważyć czarne zarodniki grzyba. Można ja zwalczyć stosując opryski np. Antracol 70 WG.

Rdza. To choroba objawiająca się charakterystycznymi żółto- pomarańczowymi przebarwieniami na liściach i korze. Powoduje niekiedy całkowitą utratę liści. Miejsca chorobowo zmienione należy wyciąć a korę oczyścić i posmarować specjalną pastą lub farbą emulsyjną zawierającą składnik o nazwie fungicyd.

Ostatnim ze schorzeń dotykających iglaki jest szara pleśń. Jest najpopularniejszą z występujących chorób grzybiczych. Charakteryzuje się występowaniem brązowych plam oraz szarego nalotu. Schorzenie dotyka najczęściej rośliny zbyt gęsto posadzone, czyli takie nie mające wokół siebie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pryskanie – Teodor 500 SC, Kaptan zawiesinowy 50 WP.

Wśród chorób drzew i krzewów iglastych mogą znaleźć się także te skutkujące zamieraniem pędów oraz wierzchołków. Widoczne są wówczas brązowiejące od nasady gałęzie. Powodowane są one, podobnie jak większość chorób grzybiczych, nadmierna wilgotnością. Niestety większość z nich bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Z uwagi na to warto szybko reagować i usuwać lub, o ile to możliwe, leczyć zarażone okazy.

Share This