Katagoria: Aktualności, opublikowano: 08 sierpnia 2017


Jakie grzybobójcze środki ochrony roślin wybrać?

Jakie grzybobójcze środki ochrony roślin wybrać?

W nowoczesnym gospodarstwie rolnym bez odpowiednich środków ochrony roślin ani rusz. W niezbędniku każdego rolnika znajduje się szereg wysoce wyspecjalizowanych środków przeciwko owadom, środków przeciwko chwastom oraz grzybobójczych środków ochrony roślin. Nie sposób przecenić ich pożyteczność. Aby ją jednak zmaksymalizować, trzeba wybierać mądrze. W szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku jedne pasują do danych upraw bardziej niż inne. Które więc będą najodpowiedniejsze dla Twoich potrzeb?

 

Czym są grzybobójcze środki ochrony roślin?

Fungicydy, czyli grzybobójcze środki ochrony roślin, to dobrane z najwyższą starannością substancje chemiczne, stworzone przez ekspertów do spraw ochrony roślin. Każdego roku chronią uprawy przed powszechnymi chorobami grzybowymi i oczyszczają te z upraw, które zostały już zainfekowane. Należą do podstawowych środków chemicznych wykorzystywanych w każdym nowoczesnym gospodarstwie. Zmniejszają one szanse na zachorowania i co za tym idzie, maksymalizują plony.

 

Jak działają fungicydy?

Grzybobójcze środki ochrony roślin wyniszczają grzyby lub zapobiegają ich powstawaniu. Działają na wielu płaszczyznach, dzięki czemu są bardzo skuteczne. Atakują choroby grzybowe, hamując oddychanie grzybów, wstrzymując biosyntezę białek i kwasów nukleinowych w grzybach, zaburzając przy tym wymianę substancji chemicznych między grzybem a otoczeniem. Oprócz tego grzybobójcze środki ochrony roślin wzmacniają system odpornościowy rośliny, która dzięki temu jest w stanie bronić się sama.

 

Grzybobójcze środki ochrony roślin obowiązkowe w każdym gospodarstwie

Dobre fungicydy to takie, które można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. Najlepiej działają te, których skład oparty jest nie o jedną, a o dwie substancje czynne. Dodatkowym atutem grzybobójczego środka ochrony roślin jest szerokie spektrum zastosowań. W przypadku fungicydów interwencyjnych niezwykle ważny jest też czas od rozpylenia oprysku do rozpoczęcia działania substancji aktywnych – musi on być możliwie jak najkrótszy.

Wychodząc naprzeciw nowoczesnym agrotechnikom firma Syngenta stworzyła unikatowy grzybobójczy środek ochrony roślin – Scorpion 325 SC. Łączy on w sobie wszystkie wymienione powyżej cechy – a nawet więcej!

Scorpion, jako fungicyd niezwykle uniwersalny, można bezpiecznie stosować aż w kilkunastu różnych uprawach, w tym uprawach kapusty, pomidora, selera, papryki, brokułu, cebuli, marchwi, ogórka, grochu, fasoli szparagowej, pora, sałaty, szczypiorku, szparagu i truskawki. Co więcej, wspomniany grzybobójczy środek ochrony roślin można aplikować zarówno w uprawach polowych, jak i pod osłonami.

Fungicyd Scorpion firmy Syngenta zwalcza najczęściej występujące choroby grzybowe upraw warzywnych. Bezkonkurencyjnie rozprawia się z alternariozami, mączniakiem prawdziwym, plamistością pierścieniową, różnymi rodzajami rdzy i bielikiem. Wykazuje się również wysoką skutecznością w zwalczaniu zgnilizny twardzikowej.

Grzybobójczy środek ochrony roślin proponowany przez firmę Syngenta działa systemicznie. Oznacza to, że oprysk wchłania się w strukturę rośliny uprawnej, zatrzymując rozwijającą się w niej chorobę lub zapobiegając jej pojawieniu się. Ponadto substancje aktywne zawarte w fungicydzie Scorpion mają zdolność bardzo szybkiego przemieszczania się w tkankach rośliny – gwarantuje to bardzo szybkie objęcie roślin uprawnych ochroną, w przypadku działania interwencyjnego natychmiastową walkę z patogenem.

Szybkie działanie grzybobójczego środka ochrony roślin jest bardzo ważne, ale równie istotna jest ilość zabiegów przeprowadzanych w sezonie. Dla części roślin chronionych przy pomocy fungicydu Scorpion wystarczający jest zaledwie jeden oprysk! Pozostałe, nieco bardziej wymagające rośliny, potrzebują dodatkowej ochrony, która jednak nigdy nie przekracza trzech zabiegów w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Share This