Katagoria: Aktualności, opublikowano: 11 grudnia 2017


Dlaczego rośliny tracą piękno i zdrowie? Choroby, szkodniki, powszechne błędy w pielęgnacji

Dlaczego rośliny tracą piękno i zdrowie? Choroby, szkodniki, powszechne błędy w pielęgnacji

Prawdopodobnie każdego miłośnika uprawy roślin chociaż raz spotkała ta przykra sytuacja – roślina, w której pielęgnację włożyliśmy całe serce, zamiast bujnie się rozwijać i cieszyć nas soczystymi barwami, przestaje rosnąć, więdnie, marnieje lub butwieje. Jakie mogą być przyczyny tego problemu?

 

Inwazja pasożytów, infekcja grzybowa lub nieodpowiednie nawożenie i, związane z nim, niedobory mikro- i makroelementów. Podpowiadamy, jak rozpoznać każdy z tych problemów oraz jak mu skutecznie zaradzić.

Pasożyty

Do najpowszechniej spotykanych pasożytów roślin należą mszyce i tarczniki. Pierwsze z nich występują u roślin ogrodowych – liście są zdeformowane i pokryte lepką mazią. Czarne, niewielkie mszyce można zauważyć na spodniej stronie liści oraz na pędach roślin.

Tarczniki to pasożyty występujące zarówno wśród roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Pierwszym ich objawem jest jasny nalot, zlokalizowany na pędach i spodniej stronie liści. Z biegiem czasu przekształca się on w ciemne tarczki, pod którymi znajdują się jaja i larwy pasożyta. Pod wpływem niszczycielskiego działania pasożytów, liście rośliny tracą kolor i usychają.

Obydwa rodzaje pasożytów można usunąć z rośliny chemicznie, stosując odpowiednie opryski.

 

Choroby o podłożu grzybiczym

Jeżeli na powierzchni rośliny nie występują ślady, które mogłyby sugerować pasożyty, a mimo to jest ona w nienajlepszej kondycji, możemy podejrzewać, że przyczyną problemów jest infekcja grzybowa. Do jej podstawowych objawów należą: zrzucanie kwiatów, usychanie liści i spowolnienie lub całkowite zahamowanie wzrostu.

W takiej sytuacji należy przede wszystkim przeanalizować, czy warunki uprawy rośliny. Zastanówmy się, czy:

  • roślina nie jest zbyt często lub zbyt rzadko podlewana,
  • temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka lub zbyt niska,
  • wilgotność powietrza jest odpowiednia,
  • stosowany nawóz podawany jest w odpowiedniej ilości i czy jest dostosowany do potrzeb danej rośliny.

Przywrócenie pełni zdrowia roślinie, która zmaga się z chorobą o podłożu grzybiczym, najczęściej możliwe jest dzięki zmianie warunków uprawy – nie wymaga leczenia chemicznego.

 

Nieprawidłowa pielęgnacja – błędy w nawożeniu

Podstawowym problemem w pielęgnacji roślin jest dostarczanie im zbyt małej ilości mikro- i makroelementów lub dostarczanie ich w niewłaściwych proporcjach (np. zbyt duża podaż potasu, skutkująca niedoborami magnezu). Wśród składników, których najczęściej brakuje roślinom doniczkowym lub ogrodowym, wymienia się:

  • azot – przy jego niedoborze liście żółkną, a łodygi drewnieją;
  • fosfor – gdy nie dostarczamy do wystarczająco, liście, łodygi i ogonki rośliny stają się fioletowo-purpurowe;
  • potas – kiedy występuje jego niedobór, brzegi liści brązowieją;
  • wapń – kiegy go brakuje, młode liście deformują się, a pąki kwiatowe i wierzchołki wzrostu zamierają;
  • magnez – jego niedobór można zaobserwować poprzez żółtawe zabarwienie miękiszu pomiędzy żyłkami blaszki liściowej;
  • żelazo – objawy niedoboru są bardzo zbliżone do tych, które występują w przypadku braku magnezu, jednak dotykają jedynie młodych liści, a nie jak w przypadku magnezu – starych.

W przypadku zaobserwowania objawów któregokolwiek z niedoborów roślinie możemy łatwo pomóc – wystarczy zastosować nawóz, który uzupełni braki określonych mikro- i makroelementów. W razie wątpliwości co do tego, jaki produkt będzie najlepszy, możemy zasięgnąć porady u specjalistów firmy ADOB – producenta nawozów.

Share This