Katagoria: Aktualności, opublikowano: 14 lipca 2014


Claas prezentuje nową serię ARION 400

Claas prezentuje nową serię ARION 400

Harsewinkel / Bad Saulgau, lipiec 2014. W ostatnich latach firma CLAAS koncentrowała się na rozwoju ciągników o mocy powyżej 140 KM i z powodzeniem wprowadzała nowe, liczne produkty. Obecnie CLAAS udowadnia również swoją siłę innowacji w segmencie ciągników o mocy poniżej 140 KM. Nowy ciągnik serii ARION 400 został całkowicie zaprojektowany „od silnika, aż po sam dach” i oferuje sześć wersji silnika oraz liczne opcje wyposażenia dla nowej serii ARION 400.

 

207595 - 3

 

Dotychczasowa seria ARION 400 składała się z trzech modeli 410, 420 i 430 o zakresie mocy od 100 do 130 KM. Nowa seria ARION 400 oferuje w sumie sześć modeli (410, 420, 430, 440, 450, 460) o maksymalnej mocy od 90 do 140 KM.

1 

Ciągniki o mocy poniżej 140 KM stanowią istotny i duży segment maszyn na rynku światowym, który wymaga szerokiej oferty od bardzo prostych po bardzo bogato wyposażone maszyny. Odpowiednio zróżnicowany, z wieloma wariantami nowy ARION 400 jest ciągnikiem najlepiej dopasowanym do potrzeb klientów w porównaniu do wszystkich innych ciągników CLAAS.

 

Liczne warianty kabin

ARION 400 oferuje 4 warianty kabin oraz 4 typy konstrukcji dachowych. Dostępne warianty kabin: kabina PANORAMIC z panoramiczną szybą przednią, kabina z wysokim bądź niskim dachem, gdzie dostępna jest opcjonalnie odchylana przednia szyba oraz kabina 5-słupkowa. Kabina 5-słupkowa została zaprojektowana specjalnie do prac komunalnych i z związku z tym prawe drzwi nie posiadają jednego słupka (zwiększenie widoczności). Dodatkowo prawa szyba kabiny jest wykonana z poliwęglanu, co zwiększa bezpieczeństwo i zapobiega stłuczeniu szyby. Pozostałe kabiny posiadają słupki z obu stron drzwi, które zmniejszając kąt otwarcia drzwi zapobiegają ich uszkodzeniu szczególnie, gdy pracuje się w budynkach o wąskich pomieszczeniach. Przy wyborze dachu kabiny klient ma dyspozycji nowy dach PANORAMIC, wysoki dach ze szklanym lukiem oraz niski dach z lub bez szklanego luku. Wersja nowego ciągnika ARION 400 z niskim dachem o wysokości 2,48 m jest obecnie najniższym ciągnikiem oferowanym w tym segmencie maszyn.

 

205203 - 3

 

Prawdziwy panoramiczny widok

Nowa kabina PANORAMIC z szybą panoramiczną o powierzchni 2,41 m² daje operatorowi poczucie  przestrzeni. Przednia szyba oraz panoramiczny dach są wykonane z poliwęglanu, a na ich łączeniu nie występuje żaden element ograniczający widoczność, tak że kierowca ma zapewnione aż 90° pola widzenia przy pracy z ładowaczem czołowym.

 

Nowy wielofunkcyjny joystick

Wszystkie warianty kabiny nowej serii ARION 400 mają ulepszoną ergonomię oraz koncepcję obsługi. W standardowym wyposażeniu występuje nowy wielofunkcyjny, ergonomiczny joystick. Wielofunkcyjny joystick łączy kompletną obsługę ładowacza czołowego, przekładni, tylnego podnośnika, liczby obrotów silnika oraz opcjonalnie dwóch wariantów sterowania elektronicznego. Joystick wielofunkcyjny doskonale leży w dłoni i pozwala na obsługę pełnej funkcjonalności skrzyni biegów. Wystarczy tylko jeden palec do zmiany biegów oraz do aktywacji kierunku jazdy. Wszystkie funkcje ładowacza są zintegrowane w wielofunkcyjnym joysticku w dwóch wariantach sterowania: elektrohydraulicznym ELECTROPILOT lub hydraulicznym FLEXPILOT.

193898 - 3

Podobnie jak w większych ciągnikach CLAAS, kolumna kierownicy wraz z tablicą rozdzielczą może być dostosowana indywidualnie do operatora poprzez regulacje pochylenia oraz wysokości. Nowa koncepcja kabiny zwiększa przestrzeń oraz zawiera kilka bardzo praktycznych funkcji. Po prawej stronie maszyny nad akumulatorem znajduje się zintegrowana skrzynka narzędziowa, która chroni narzędzia i kule przed zabrudzeniem, natomiast w tylnym błotniku znajduje się wygodnie usytuowany uchwyt do przechowywania kul zaczepu.

 

Szeroki zakres urządzeń sterowanych hydraulicznie

Oferta obwodów hydrauliki dla serii ARION 400 jest bardzo wszechstronna. Dla wszystkich modeli są możliwe trzy obwody hydrauliczne: otwarty obwód hydrauliczny OC dla „prac standardowych” o wydatku przepływu 60 l/min; otwarty obwód hydrauliczny OC  wydatkiem przepływu z 98 l/min wraz z sumowaniem pomp do prac z wysokim zapotrzebowaniem oleju. W tym obwodzie jest zastosowana kombinacja dwóch pomp o wydatku przepływu 57 l/min dla sterowania hydraulicznego i 41 l/min dla tylnego podnośnika. Przy bardzo dużym zapotrzebowaniu mocy przez narzędzia robocze obie pompy mogą zostać załączone za pomocą jednego przycisku; nowy ARION 400 jako nowe wyposażenie oferuje także po raz pierwszy w tej klasie ciągników, układ hydrauliczny Load Sensing z wydatkiem 110 l/min oraz opcjonalnie technologię Power Beyond.

 

207890 - 3

 

Przednia oś PROACTIV

CLAAS pozostał wierny swojej koncepcji ciągników związanej z optymalnym rozłożeniem masy, szerokim rozstawem osi oraz małą długością całkowitą pojazdu, również przy nowym ciągniku       ARION 400. Ponadto, ARION 400 otrzymał koncepcję „talii osy”, która obecnie występuje w AXION 900 i 800, co zapewnia dobrą zwrotność ciągnika nawet przy szerokim ogumieniu. Masywna miska olejowa wykonana z żeliwa została zintegrowana z korpusem silnika i przejmuje obciążenia z przodu maszyny. Dzięki oszczędności miejsca obsługa ciągnika stała się łatwiejsza, co więcej ładowacz czołowy może być bezpośrednio przymocowany do korpusu silnika. Opcjonalnie dostępna jest również przednia oś PROACTIV, z koncepcją niezależnego zawieszenia, którą zastosowano po raz pierwszy w ciągnikach serii ARION 500/600,  a teraz zapewnia podwyższony komfort w ciągnikach o mocy od 90 KM.

 

Zawsze pełna moc silnika

Tak jak w ciągnikach AXION 800 i 900, CLAAS w nowej linii ARION 400 zdecydował się na wydajny, ale i oszczędny silnik FPT z nowoczesnym systemem wtrysku Common Rail (1600 barów), turbinę doładowania i chłodzenie powietrza doładowania. W każdym z modeli zastosowano nowoczesne silniki czterocylindrowe (4,5 litra pojemności), które spełniają normy emisji spalin Stage IV (Tier 4). Jest to osiągane w dwóch etapach przez katalizator oksydacji oleju napędowego (DOC/Oxi Kat) w połączeniu z katalizatorem SCR. Ten system redukcji emisji spalin nie ma zewnętrznego układu recyrkulacji oraz  dodatkowego filtra cząstek stałych (DPF). Nawet przy strukturalnej integracji technologii kontroli emisji spalin pod maską ciągnika, CLAAS zaczerpnął idee z AXION 900 i 800: wszystkie elementy są w pełni zintegrowane pod maską, co zapewnia dobrą widoczność dla operatora.

 

208201 - 3

Nowy ARION 400 działa w technologii Pure Power przez co pełna moc silnika jest zawsze dostępna podczas każdego typu pracy. Podobnie jak w jego poprzedniku, silniki w nowym ARION 400 współpracują z ulepszoną przekładnią QUADRISHIFT 16/16. Cztery biegi pod obciążeniem i cztery hydraulicznie przełączane grupy umożliwiają zmianę 16 biegów bez używania sprzęgła. Dzięki przełączaniu automatycznemu QUADRACTIV biegi mogą być również zmieniane automatycznie w pełnym zakresie.

 

Funkcje automatyczne

W ciągniku do podstawowych zadań w gospodarstwie z niewielką ilością systemów elektronicznych jest wystarczające wyposażenie standardowe. Pomimo to nowy ARION 400 oferuje wiele automatycznych funkcji, w celu ułatwienia pracy na przykład blokadę mechanizmu różnicowego, włączanie i wyłączanie napędu na cztery koła lub WOM. Przy wyposażeniu ciągnika w CIS (CLAAS INFORMATION SYSTEM) są dostępne dodatkowe opcje oraz ustawienia ciągnika, w tym funkcje oraz ustawienia poprzez komputer pokładowy: np. przełączanie nawrotne REVERSHIFT, automatyka przełączania biegów QUADRACTIV, elektroniczne  sterowanie hydrauliki z kontrolą czasu i ilości wydatku. System CIS jest komfortowy i łatwy w obsłudze, sterowany za pomocą jednego pokrętła i przycisku wyjścia ESC.

 

źródło

Share This