Katagoria: Technika, opublikowano: 04 czerwca 2014


Technika rolnicza dla praktyków

Technika rolnicza dla praktyków

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane w połowie kwietnia przez Fliegl Agrartechnik warsztaty dla praktyków 2014. Około 130 uczestników, handlowców i użytkowników, z Niemiec, Rosji, Polski, Francji, Austrii, Węgier i Szwajcarii, przyjechało, by zobaczyć flieglowskie „innowacje w praktyce”.

Na terenach fabryki w Mühldorf goście mieli okazję zapoznać się z kompletną paletą produkcyjną nowoczesnej techniki rolniczej. Wszyscy byli pod wrażeniem rodzaju, zakresu i możliwości nowości technicznych. Impreza została przygotowana z wielkim zaangażowaniem i nakładami, tak by stosowane w maszynach Fliegl rozwiązania i oprzyrządowanie zaprezentować w sposób możliwie optymalny, najbliżej codziennych zastosowań. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy praktyczne na poletkach doświadczalnych, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

1422484_751137408253225_7261681867411647725_n

ASW – zsuwać, nie wywracać

Tematem wiodącym pierwszego dnia imprezy była gama Fliegla w zakresie transportu i techniki przeładunku. Tu niewątpliwą gwiazdą z gamy produktów Fliegla była przyczepa z systemem zsuwania ASW. Opisując tę przyczepę można jej możliwości skwitować stwierdzeniem – wiele zastosowań w jednym pojeździe. Rolnik decydujący się na jej zakup doceni jej niską masę własną, dzięki której zwiększono masę załadunku. Dzięki swojej uniwersalności i bogatemu wyposażeniu, także możliwościami współpracy z wieloma specjalistycznymi przystawkami, dostosowanymi do niemal każdej pracy w gospodarstwie – w ciągu kilku minut można podłączyć rozrzutnik, ślimak przeładunkowy, taśmociąg itp. Użytkownik odczuwa wymierne oszczędności związane z brakiem konieczności zakupu wielu przyczep specjalistycznych.

Konstrukcja pojazdu pozwala też na bezpieczny i szybki wyładunek, w każdych warunkach, niezależnie czy jest to pole, czy budynek gospodarczy. Jak zapewnia producent, w porównaniu z pojazdami z tradycyjnym wywrotem, ASW podczas przewozu i rozładunku odznacza się lepszą stabilnością dzięki niższemu środkowi ciężkości. Na przyczepę można też załadować do 60 proc. więcej masy, dzięki optymalnemu sprasowaniu, w zależności od rodzaju towaru i jego wilgotności. Niewątpliwie jedną z głównych zalet jest mniejsze zapotrzebowanie na olej, ponieważ nie występują cylindry teleskopowe. Użytkowanie przyczepy ASW zapewnia bezpieczny wyładunek nawet na zboczach, także w przypadku dużych przyczep o pojemności do 70 m³.

10253912_751136678253298_8496482830130720776_n

POLYline – przyczepa nie tylko do gnojowicy

Drugi dzień imprezy poświęcony był technice gnojowicy i wozom asenizacyjnym. Zapoznać się można było z nowościami Fliegla. Prezentowana była m. in. rodzina przyczep asenizacyjnych POLYline.

Zbiornik na gnojowicę wykonano z tworzywa. Z tego powodu przyczepa jest lekka. Natomiast konstrukcja jest wytrzymała. Przyczepę można wyposażyć, tak samo jak stalowe wozy asenizacyjne, m. in. w przystawki służące do lepszego rozprowadzania gnojowicy na polu.

Dla lepszego rozłożenia ciężaru napełnionej przyczepy można zamówić hydrauliczny przesuw osi. Jest to wyposażenie opcjonalne. Przyczepa jest absolutnie nierdzewna i zapewnia transport nawet najbardziej żrących substancji, jak RSM, czy inne nawozy płynne. Dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości przyczepa jest bardzo stabilna. POLYline dostępna jest w wyposażeniu z pompą i wężami do rozlewu gnojowicy.

Podczas tegorocznych warsztatów praktycznych duży nacisk położono na dziedziny cyfryzacji i „smart farming”. Zaprezentowano również flieglowskie rozwiązania w zakresie technologii Isobus oraz duży wybór nowoczesnych systemów wagowych. Ważną częścią warsztatów praktycznych była także wzajemna wymiana doświadczeń, zarówno na linii producent-praktycy, jak również praktyków pomiędzy sobą.

Zbigniew Witamborski

Ściągnij cały artykuł

Share This