Katagoria: Technika, opublikowano: 03 października 2014


Blattin: Mieszać poziomo czy pionowo?

Blattin: Mieszać poziomo czy pionowo?

Pierwszy w Polsce pokaz pracy wozów paszowych z systemami mieszająco-tnącymi  poziomym i pionowym.

 

Wozy paszowe pojawiły się w Polsce ok. 20 lat temu i już wówczas hodowcy zadawali sobie pytanie jaki system mieszania wybrać – ten z pionowym ślimakiem, czy poziomymi ślimakami. Na tegorocznych targach OPOLAGRA zwiedzający mogli sami ocenić sposób przygotowania TMR przez oba systemy.

Wozy paszowe Blattin King charakteryzują się bogatym wyposażeniem standardowym 

Wozy paszowe Blattin King charakteryzują się bogatym wyposażeniem standardowym

W szranki stanęły wozy – Blattin King 11 WT  wyposażony w cztery poziome ślimaki tnąco-mieszające  i Triolet SOLOMIX 2-1200 z dwoma pionowymi ślimakami. Wprawdzie wóz Blattin to młody produkt na polskim rynku, ale od ubiegłego roku można go znaleźć w ofercie tej firmy. Jego konstrukcja opracowana i opatentowana została przez włoską firmą ZAGO, posiadającą prawie 30-letnie doświadczenie w konstrukcji wozów paszowych. Maszyny holenderskiego producenta Triolet znane są od dawna polskim hodowcom, lecz trzeba przyznać, że Blattin wypadł bardzo dobrze w tej konfrontacji.

 

Cztery ślimaki naprzeciw jednego

Użytkownika przekona system FREE FLOW MIX składający się z czterech wałów ślimakowych, z których dwa dolne z obrotowymi nożami tnącymi umieszczonymi na obwodzie zwojów ślimaków biegną przez całą długość skrzyni, natomiast dwa górne ze specjalnie ukształtowanymi zwojami są krótsze i o mniejszej średnicy. Dolne ślimaki o wysokiej wytrzymałości i znacznej grubości (15 mm) współpracują z dwoma listwami ząbkowanych i regulowanych z zewnątrz przeciwnoży. Do bardzo ważnych zalet systemu należy bardzo krótki czas pracy do uzyskania jednorodnej TMR. Dzieje się tak dzięki lepszemu mieszaniu komponentów, co zawdzięczamy systemowi FREE FLOW MIX (2+2). – Konsekwencją powyższego jest oszczędność czasu i wydatków związanych ze zużyciem paliwa sięgająca nawet 55% w stosunku do wozów pionowych – zapewnia w rozmowie reprezentujący kierownictwo Blattin Zbigniew Pustuła. Wóz Blattin King 11 WT (z frezem) posiada pojemność wanny 11 m3. Czas przygotowania TMR wyniósł ok. 10 min. To mało, ale nawet ten czas wystarczył,  by w sposób zadowalający pociąć i wymieszać kiszonkę z traw, paszę treściwą i kiszonkę z kukurydzy. To oczywiście nie jest optymalny skład dla TMR, lecz pokaz miał mieć charakter poglądowy, a skomponowanie w ten sposób składników mieszanki w pełni oddawało sposób pracy obydwu maszyn. Wóz paszowy Blattin King może współpracować z ciągnikami o niewielkiej mocy, miesza w bardzo krótkim czasie jednocześnie oszczędzając paliwo.  – Jedną z zalet wozów paszowych Blattin King, którą docenili hodowcy, jest możliwość przygotowania TMR dla określonej grupy żywieniowej o małej liczebności np.: grupa krów zasuszonych – mówi Zbigniew Pustuła. – Blattin King jest w stanie pociąć i wymieszać np. 200-500 kg TMR – dodaje Zbigniew Pustuła.

Wozy paszowe Blattin King charakteryzują się bogatym wyposażeniem standardowym  – między innymi wałek wsteczny ślimaków (możliwość cofnięcia ślimaków) i śruba bezpieczeństwa (zabezpiecza przekładnie przed uszkodzeniami). Należy także zaznaczyć, iż w standardzie znajdują się: programowalne urządzenie wagowe, jak również rozładunek za pomocą przenośnika łańcuchowego, hydraulicznie uruchamianego.

 

King szybciej rozdrabnia bele sianokiszonek

Wozy Blattin King oprócz tego, iż posiadają bardzo bogate wyposażenie standardowe można skonfigurować dopasowując pod indywidualne potrzeby hodowcy, uwzględniając między innymi programowalne urządzenie ważące z transferem danych, sterowanie pracą wozu za pomocą pilota (sterowanie elektrohydrauliczne), obustronny rozładunek, magnes i wiele innych.

Na pewno trudno jest ocenić jednoznacznie, który z systemów jest lepszy. Trzeba bardzo jasno zaznaczyć, iż był to pokaz pracy wozów paszowych, a nie test. W dużej mierze, przy wyborze systemu, decydującym czynnikem będą preferencje użytkownika. To co nam się szczególnie spodobało w wozach Blattin to szybkość rozdrobnienia balotu sianokiszonki (dla uzyskania podobnego efektu ślimakiem pionowym potrzeba więcej czasu).

Zbigniew Witamborski

Share This