Katagoria: Targi, opublikowano: 20 marca 2015


KUHN: nowości na AGROTECH 2015

KUHN: nowości na AGROTECH 2015

Firma KUHN na targach w Kielcach zamierza przedstawić siewniki do uprawy uproszczonej: ESPRO 3000 i ESPRO 6000 R.

 

Nowy, stworzony całkowicie od podstaw siewnik ESPRO został opracowany zdecydowanie z myślą o wysokiej wydajności pracy. Duża prędkość robocza nie oznacza jednak, że zapotrzebowanie maszyny na moc również będzie wysokie – siewnik o szerokości 6 m może pracować z prędkością 13 km/h nawet z ciągnikiem o mocy zaledwie 200 KM – to mniej niż 35 KM na metr.

 

 

 

 

W przedniej części siewnika ESPRO znajdują się dwa rzędy talerzy uprawowych, które podcinają ściernisko i mieszają resztki pożniwne z wierzchnią warstwą gleby. Średnica talerzy 460 mm zapewnia dobre przygotowanie gleby do siewu, a ich wklęsły kształt gwarantuje efektywną pracę nawet na ciężkich glebach.

Odpowiednie zagęszczenie gleby wokół nasion oraz stała głębokość siewu to kluczowe czynniki zapewniające prawidłowe kiełkowanie oraz wzrost roślin. Z myślą o stworzeniu optymalnych warunków, siewniki ESPRO zostały wyposażone w wał oponowy pośrodku maszyny, w którym każde koło dogniata glebę idealnie w 2 rzędach wysiewu:

1. Koła dogniatające w siewnikach ESPRO są przesunięte względem siebie w kierunku tylnym, dzięki czemu gleba nie jest spychana i nie nawarstwia się przed wałem, co z kolei powoduje że ciągnik potrzebuje mniej mocy do ciągnięcia maszyny.

2. Koła o dużej średnicy 900 mm, mają mniejszy opór toczenia w porównaniu z mniejszymi kołami. Zastosowanie opon o szerokości 215 mm pozwoliło zachować pomiędzy kołami dogniatającymi odstęp 85 mm, co zapewnia łatwy przepływ gleby wzdłuż maszyny.

3. Opony kół dogniatających opracowano i wyprodukowano specjalnie dla firmy KUHN. Kwadratowy profil zapewnia równomierną konsolidację gleby na całej szerokości opony. Ostry i głęboki bieżnik dodatkowo kruszy bryły gleby, zapewniając optymalne rozdrobnienie warstwy siewnej.

 

Siewniki ESPRO zostały wyposażone w zupełnie nową sekcję wysiewającą CROSSFLEX, która gwarantuje stałą głębokość siewu niezależnie od warunków glebowych i prędkości roboczej. Ta unikatowa sekcja wysiewająca stworzona przez firmę KUHN składa się z ramienia zamontowanego na poliuretanowych rolkach, stabilnie osadzonych na specjalnie wyprofilowanej rurze. Podczas gdy redlica kopiuje nierówności terenu w górę i w dół, dopasowując się do kształtu podłoża, poliuretanowe rolki zachowują się jak cztery małe sprężyny, nie ślizgając się jednak po powierzchni rury. Redlica za każdym razem natychmiast powraca do tej samej pozycji roboczej, zapewniając jednakową głębokość siewu na całym polu i jednocześnie pozwalając na zwiększenie prędkości pracy. System CROSSFLEX wykorzystuje te same redlice dwutalerzowe, które stosowane są w sekcjach wysiewających SEEDFLEX.

 

Siewnik ESPRO jest kompatybilny z systemem ISOBUS – maszyna może zostać wyposażona w terminal sterujący CCI200 (pełna komunikacja ISOBUS) lub VT50 (kompatybilny tylko z maszynami KUHN ISOBUS). W wyposażeniu opcjonalnym dostępny jest także joystick. Niezależnie od wybranego terminala sterującego, operator ma do dyspozycji łatwy w obsłudze interfejs obsługiwany za pośrednictwem dotykowego ekranu i przycisków programowych. W celu ułatwienia zawracania na uwrociach siewnik posiada specjalny tryb sterowania, w którym po naciśnięciu przycisku podczas dojeżdżania do uwrocia, elementy robocze podnoszone są automatycznie w określonej kolejności, co umożliwia siew aż do samej krawędzi pola. Praca aparatu wysiewającego zostaje zatrzymana wraz z uniesieniem przednich talerzy uprawowych, co gwarantuje doprowadzenie materiału siewnego do gleby, zanim sekcje wysiewające zostaną podniesione – nasiona nie zostaną wysypane na powierzchni gleby. Po zakończeniu zawracania, sekwencja jest odwracana. Równie nieskomplikowaną czynnością jest próba kręcona, której wykonanie zajmuje mniej niż 5 minut.
Przednie talerze, głębokość siewu i nacisk redlic wysiewających na glebę można regulować za pomocą łatwo dostępnych zacisków na siłownikach hydraulicznych – nie ma potrzeby wchodzenia na maszynę, aby ją wyregulować.

 

Siewniki do siewu uproszczonego ESPRO zostały zaprojektowane z myślą o łatwej konserwacji i niezawodnej pracy przez cały sezon. Łożyska talerzy uprawowych i redlic talerzowych są całkowicie bezobsługowe (nasmarowane i uszczelnione na cały okres eksploatacji). Do minimum ograniczono ilość ruchomych elementów, dzięki czemu maszyna ma wyjątkowo małe wymagania pod względem konserwacji.

 

Wyposażenie dodatkowe obejmuje między innymi: spulchniacze śladów, przednie koła dogniatające, znaczniki przedwschodowe oraz hydrauliczne lub pneumatyczne układy hamulcowe.

 

Siewniki ESPRO 3000 o szerokości 3 m i ESPRO 6000 R o szerokości 6 m będą dostępne w ograniczonej liczbie od sierpnia 2015 r. W kolejnych latach planowane jest wprowadzenie na rynek kolejnych modeli i szerokości roboczych.

 

 

 

Dane techniczne

 

Siewniki do siewu uproszczonego zaczepiane

ESPRO 3000 ESPRO 6000 R
Szerokość robocza (m) 3,00 6.00
Szerokość transportowa (m) 3,00
Długość transportowa (m) 7.60 8,90
Pojemność zbiornika (l) 2500 3500
Wysokość napełniania (m) 2,40 2,65
Zaczep 3. kat. zaczep na dolnych cięgłach
Talerze uprawowe 2 rzędy talerzy o średnicy 460 mm (18´´) zamontowane w parach na bezobsługowych piastach
Rozstaw rzędów wysiewu (mm) 150
Liczba rzędów wysiewu 20 40
Sekcje wysiewające Sekcje wysiewające CROSSFLEX: 2 rzędy redlic dwutalerzowych 350 mm, przesuniętych względem siebie o 41 mm
Napęd aparatu wysiewającego elektryczny
Napęd dmuchawy hydrauliczny za pomocą zaworów sterujących ciągnika lub Vario
Wymagania dla hydrauliki ciągnika (przy dmuchawie napędzanej przez ciągnik) 3 zawory sterujące ciągnika
1 wolny spływ
2 zawory sterujące ciągnika
1 wolny spływ
System sterowania Maszyna kompatybilna z ISOBUS, do wyboru terminale sterujące VT50 (ISO KUHN) lub CCI 200 (ISOBUS); joystick dostępny jako opcja
Maks. dopuszczalna moc ciągnika (kW/KM) 149 /200 261 / 350
Zakres prędkości roboczej (km/h) 7 – 17
Sygnał prędkości na radarze pokładowym
Masa – maszyna podstawowa (kg) 3 880 8 000

 

Źródło
Share This