Katagoria: Rynek, opublikowano: 25 sierpnia 2015


Ciężkie wapno – łatwo rozrzucone

Ciężkie wapno – łatwo rozrzucone

Artykuł z numeru: MOTOfarmer 2015/5-6
Przeczytaj on-line

 

Fliegl poszerza swoją ofertę w zakresie rozrzutu: z ASW 373 Tridem – rozrzutnikiem Profi TIGER 373 – firma wprowadza na rynek specjalny pojazd do rozrzutu dla różnorodnych rodzajów wapna.

Mineralizowanie wapnem to wszechstronne i tanie użyźnianie gleby. Wapno neutralizuje kwasy w ziemi i przeciwdziała zakwaszaniu się gruntu. Dzięki takiemu nawożeniu roślina pobiera z podłoża więcej związków odżywczych i równocześnie polepsza się struktura gleby. Ciężkie komponenty wapna, takie jak na przykład w wapnie karboksylowym, które często jest składowane na obrzeżach pól i poprzez warunki atmosferyczne twardnieje i nabiera piaskowej postaci, to wyzwanie dla każdego pojazdu i rozrzutnika. Aby uniknąć związanych z tym zużyciem części, firma Fliegl przedstawia swój nowy wynalazek: TIGER 373.

TIGER 373 oferowany jest z dopuszczalną masą całkowitą od 29000 do 31000 kg oraz obciążeniem pionowym dostępnym od 2000 do 4000 kg. Pojazd współpracuje ze sprawdzonym systemem zsuwania firmy Fliegl. W przeciwieństwie do standardowych rozrzutników łańcuchowych Fliegl minimalizuje zużycie i konserwację maszyny, co oczywiście jest zaletą przy pracy z wapnem. Dodatkowym plusem systemu zsuwającego firmy Fliegl jest podłoga, która w przeciwieństwie do rozrzutnika łańcuchowego tak się nie brudzi, co ułatwia oczyszczanie pojazdu. Wymiary skrzyni to 7300 mm x 2380 mm x 1500 mm. Ściany boczne są skonstruowane z masywnej i odpornej na zużycie stali HB400. Podłoga jest wykonana, z wysokiej jakości stali szlachetnej V2A, która jest także odporna na korozję.

Rozrzutnik Profi 2015 HD składa się z dwóch pionowych walców z talerzem rozrzutnym i wahadłowym systemem wyrzucania. Elementy frezujące są także zbudowane ze stali o dużej wytrzymałości HB 400, oprócz tego znajduje się hydrauliczna zasuwa spiętrzająca do zabezpieczenia ładunku.

W seryjne wyposażenie wchodzi szeroka tylna klapa rozrzutnika, która optymalnie rozprowadza różnorodne rodzaje wapna. Przy suchym wapnie nieklejącym (np. kwasowęglowy magnez i wapń) jest możliwość zamknięcia ściany tylnej, dwa dolne talerze wyrzutowe gwarantują szerokość roboczą do 22 m.

Regulacja zsuwania i z tym związana masa wyrzutu jest opcjonalnie możliwa na trzy sposoby: dzięki mechanicznemu potencjonometrowi przy rozrzutniku (w wyposażeniu seryjnym), elektrycznemu potencjonometrowi ze skrzynką sterująca przy traktorze (opcjonalnie) albo z funkcją ISOBUS – z systemem sterowania Vario Sens (opcjonalnie).

 
Podwozie, które posiada TIGER 373 to GIGANT-PLUS: sprawdzony i niewymagający większej konserwacji agregat z dwoma osiami skrętu nadążnymi. Klient ma wybór ogumienia do wielkości 750/45R26,5.

Opcjonalnie do wyboru jest możliwość zakupu kratki ochronnej, która chroni przed np. większymi kamieniami lub kawałkami drewna. Ponadto kratka sprawuje rolę sita przy załadunku; działa jako ochrona i rozdrabniacz np. wapna, które po części jest stwardniałe.

Opr. AM

Share This