Katagoria: Prezentacje, opublikowano: 14 listopada 2014


Nowy ciągnik CLAAS ATOS

Nowy ciągnik CLAAS ATOS

Harsewinkel / Bologna, listopad 2014. CLAAS wprowadza całkowicie nową serię ciągników w segmencie do 140 KM. Nowy ATOS z 3 i 4-cylindrowym silnikiem i łącznie z 6 modelami od 76 do 109 KM, łączy serię pomiędzy modelami ARION 400, AXOS, ELIOS i NEXOS.
Z nowym modelem ATOS, CLAAS rozszerzył swoją ofertę z zakresie mocy poniżej 140 KM. CLAAS oferuje swoim klientom największą ofertę ciągników w historii złożonych z 10 serii a co za tym idzie 51 modeli od 72 do 530 KM.
Ciągnik ATOS charakteryzuje się przede wszystkim prostą i niezawodną techniką do codziennej pracy, a dzięki wielu podstawowym oraz rozszerzonych opcjom spełnia wymagania klienta i staje się bardzo interesująca maszyną. Po raz pierwszy został zaprezentowany na wystawie rolniczej Emia 2014 we Włoszech.

 

 

Model

(3 -cylindrowy)

Moc max.*

(KW/KM)

Max. moment
obrotowy (Nm)

Model

(4 -cylindrowy)

Moc max.*

(KW/KM)

Max. moment
obrotowy (Nm)

ATOS 220

56/76

341

ATOS 330

65/88

354

ATOS 230

65/88

354

ATOS 340

75/102

408

ATOS 240

71/97

371

ATOS 350

80/109

436

* wg ECE R 120

 

„Prawdziwy CLAAS”

Nowe ciągniki prezentują się w nowoczesną jak również funkcjonalną stylistyką CLAAS, łącząc się z dużą rodziną ciągników CLAAS. Dzięki kompaktowym wymiarom ATOS jest uniwersalny i idealny do wszystkich prac w gospodarstwie.

Szeroki wybór z 4 i 3 cylindrowymi silnikami

ATOS 300 pracuje z silnikiem Strage IIIb/Tier 4i z czteroma cylindrami i 3,8 litrową pojemnością, a ATOS 200 z trzema cylindrami i 2,9 litrową pojemnością. Silniki wyposażone są w system wtrysku Common-Rail, są turbodoładowane z chłodzeniem powietrza i opcjonalnie z wentylatorem Visco. Oczyszczanie spalin odbywa się przez katalizator utleniania Diesel (DOC) oraz przez recyrkulację schłodzenych spalin (EGR). Katalizator jest kompaktowy, zintegrowany pod maską. Wysoki moment obrotowy do 436 Nm zapewnia elastyczny sposób jazdy ciągnika. Objętość zbiornika może pomieścić do 145 litrów. Standardowe wyposażenie obejmuje również pamięć liczby obrotów silnika. Ułatwia to pracę kierowcy np. przy pracach z WOM.

Różnorodność w wyborze przekładni

CLAAS oferuje 3 warianty przekładni dla każdego klienta: można wybrać zwykłą, mechaniczną przekładnię do podstawowych zastosowań, przekładnię TWINSHIFT z dwoma grupami biegów pełzających lub przekładnię TRISHIFT z trzema grupami biegów pełzających. Przy wszystkich trzech wariantach przekładni można wybierać między mechanicznym przełączaniem nawrotnym i elektronicznym przełączaniem nawrotnym REVERSHIFT.
Ponadto, ATOS daje do dyspozycji trzy konfiguracje obrotów WOM – i tym samym prędkości dostosowane do wszelkich wymagań:
• 540 obr / min
• 540 i 540 ECO obr / min
• ECO 540/540, 1000 i 1000 ECO obr / min.
Opcjonalnie dostępny jest WOM automatyczny i WOM zależny do jazdy z przyczepą.

Nowy: SMART STOP

Szczególną cechą ciągnika ATOS jest nowa funkcja SMART STOP dla wariantu przekładni z elektronicznym przełączaniem nawrotnym. Funkcja ta jest aktywowana poprzez naciśnięcie przycisku na desce rozdzielczej i zapewnia, że ATOS zatrzymuje się przy naciśniętym hamulcu bez uruchomienia pedału sprzęgła. Zatrzymanie i uruchamianie odbywa się wyłącznie poprzez użycie pedału hamulca. Kierowca zostaje odciążony w pracy na gospodarstwie (prace z ładowaczem) lub w polu (przy zwijaniu balotów). Funkcja STOP SMART automatycznie wyłącza się przy wyższych prędkościach.

Ciągnik ATOS można wyposażyć fabrycznie w pełni zintegrowany przedni zaczep o udźwigu 1,9 tony. Prosto z fabryki może również ciągnik przyjechać wyposażony w konsolę przedniego ładowacza PROPILOT jak i przez sterowanie hydrauliczne FLEXPILOT. Podobnie, tylni podnośnik może być sterowany mechanicznie i elektronicznie. ATOS 300 przekonuje maksymalnym udźwigiem 4,8 t, a ATOS 200 udźwiga maksymalnie 3,6 t.
Pompa hydrauliczna oferuje wydatek 55 l/min. Wariant ECO umożliwia wydatek hydrauliki 60 l/min przy obrotach silnika zredukowanych do 1600 obr/min – co zmniejsza zużycie paliwa. Różne konfiguracje hydrauliki, w tym dostępne są cztery zawory hydrauliczne, z czego czwarty sterowany jest elektronicznie.
ATOS oferowany jest z dwoma wariantami napędu: ze standardowym napędem na wszystkie koła lub z napędem na tylną oś. ATOS 300 może mieć założone opony maksymalnie 38”, a ATOS 200 maksymalnie 34”.

Nowy ATOS posiada kabinę o czterech słupkach, co umożliwia znakomitą widoczność na obszar pracy. Wszystkie funkcje są przejrzyście rozmieszczone w kabinie. Drzwi otwierają się szeroko, a więc pozwalają na wygodne wyjście. Przez szklany luk w dachu kierowca ma doskonały widok na ładowacz czołowy i zawsze może pracować bezpiecznie oraz precyzyjnie.
Pierwsza seria ciągników ATOS wejdzie na rynek w styczniu 2015 roku.

Źródło
Share This