Katagoria: aktualności techniczne, opublikowano: 12 stycznia 2017


Pluskwa obok Ciebie, czyli jak nie dać się szpiegostwu przemysłowemu

Pluskwa obok Ciebie, czyli jak nie dać się szpiegostwu przemysłowemu

Technologie wkraczają w niemal każdy obszar przemysłu. Nie inaczej jest z rolnictwem. Czy wiesz, że szpiegostwo przemysłowe rośnie w siłę i może wyciągnąć z Twoich ust nawet najbardziej skrywane przed konkurencją tajemnice?

 

Czym zatem jest szpiegostwo przemysłowe? To wszelkie działania, które zmierzają do pozyskania informacji, które są tajemnicą przedsiębiorstwa. Szpiegostwem przemysłowym będzie więc:

  • kradzież tajemnic przedsiębiorstwa,

  • inwigilacja technologiczna,

  • korupcja,

  • szantaż,

  • nieuczciwe posunięcia konkurencji (np. podsyłanie swojego pracownika do pracy w konkurencyjnej firmie).

Jednak na gruncie polskiego prawa szpiegostwem jest nie tylko pozyskanie informacji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale także ich ujawnianie i wykorzystywanie we własnej działalności, jak choćby kradzież cudzych pomysłów, innowacji technologicznych czy wyników badań.

 

Trend inwigilacji technologicznej

Wraz z rozwojem technologicznym szpiegostwo przemysłowe przeżywa swoisty renesans. Zdobycie informacji o funkcjonowaniu danej firmy staje się coraz łatwiejsze. Sprzyjają temu nowoczesne urządzenia, których dyskrecja zastosowania sprawia, że zasługują na miano elektronicznych szpiegów.

Narażenie na działalność szpiegowską jest w przypadku przedsiębiorców niezwykle wysokie. Szczególnie jeśli firma dobrze prosperuje i przynosi niemałe zyski. Czuje oko konkurencji może więc zarzucić sieć pułapek. I zrobi to na tyle niezauważenie, że firma w niedługim czasie może znaleźć się w poważnym kryzysie.

 

Sprzymierzeniec konkurencji, czyli jak działa podsłuch

Zastanawiałeś się kiedyś jak działa podsłuch? Już niewielkich rozmiarów pluskwy potrafią przenieść Twoje słowa tam, gdzie nigdy nie chciałbyś, aby dotarły. Radiowa transmisja dźwięków sprawia, że wszystko co zostało powiedziane dociera do konkurencji. Sam więc widzisz, jak łatwo o wyprzedzenie Cię z Twoim pomysłem.

Myślisz, że niemożliwym jest żeby ktoś założył Ci podsłuch? Możesz się gorzko zdziwić. Instalacja podsłuchu to kilka sekund – dla Ciebie bardzo cennych. Pluskwa mogła się znaleźć w Twoim biurze po wizycie pseudokuriera czy przedstawiciela usług telekomunikacyjnych. A wszelkiej maści prezenty? Breloczki do kluczy, pendrivy – to doskonałe miejsce na dyskretnie umieszczenie podsłuchu.

 

Jestem na podsłuchu? Jak to sprawdzić?

Kluczem do ustalenia, czy firma jest wolna od działalności podsłuchowej, są wykrywacze podsłuchu. Boisz się, że nie poradzisz sobie z obsługą takiego sprzętu? Nic bardziej mylnego! Prostota tego rodzaju urządzeń sprawia, że wykryć podsłuch jest w stanie każdy. Co więcej, nie musisz obawiać się oskarżeń o popadanie w paranoję, gdyż wykrywacze potrafią być równie niezauważalne, co same pluskwy – wykrywacz może być ukryty nawet w długopisie.

Wykrywacze podsłuchu są nieocenionym narzędziem podczas firmowych spotkań i branżowych dyskusji o dalszych losach przedsiębiorstwa. Szpieg przecież może czaić się wszędzie. Tuż pod Twoim nosem, w każdym otaczającym Cię przedmiocie.

 

Share This