Katagoria: aktualności techniczne, opublikowano: 31 maja 2016


Nowy Xtender firmy AMAZONE

Nowy Xtender firmy AMAZONE

Nowy Xtender firmy AMAZONE zwiększa  zastosowanie tylnego zbiornika podczas  biernej uprawy gleby. W połączeniu z maszyną uprawową tylny zbiornik pozwala równocześnie prowadzić nawożenie i/lub siew. W taki sposób można przykładowo wykonywać nawożenie podstawowe, nawożenie wyrównujące w celu rozkładu słomy, podawanie startowej dawki nawozu dla poplonów albo tylko siew poplonów.

Najważniejszym elementem XTender jest zbiornik ciśnieniowy o pojemności 4.200 l, podzielony na dwie równe komory. Dzięki temu XTender można wykorzystać do jednoczesnej aplikacji nawozów i materiału siewnego albo też do równoczesnego podawania dwóch różnych rodzajów nawozu. Zbiornik jest wytłaczany bez narożników, krawędzi i spawów co sprawia, że nawóz i materiał siewny mogą  spływać bez żadnych problemów. Rama zbiornika przewidziana jest dla ciągników o mocy do 600 KM i posiada znakomitą pozycję punktu ciężkości po dołączeniu do ciągnika.

Komfortowa obsługa

Do systemu dozowania XTender należą dwa napędzane elektrycznie dozowniki o możliwości aplikacji obejmującej zakres od 2 do 400 kg/ha, którą można zmieniać z kabiny ciągnika. Zależnie od materiału siewnego względnie nawozu do wyboru są różne wałki dozujące. Jako wyposażenie specjalne Amazone oferuje również znany z techniki siewu terminal Twin3.0.

Do obsługi można tu wykorzystać albo terminal AMAZONE ISOBUS albo terminal ISOBUS ciągnika. Dzięki sterowaniu przez ISOBUS możliwe jest również nawożenie zmienne.

Zęby dozujące nawóz i nowa redlica C-Mix- 40

Aby agregatować XTender z kultywatorem Cenius-TX, producent oferuje specjalne zęby do aplikacji nawozu, które mogą być łączone z redlicami C-Mix 80, 100 albo z nowymi redlicami C-Mix-40. Regulowana blacha prowadząca na zębach pozwala wybrać, jak głęboko nawóz ma być odkładany za redlicami: albo będzie to 100% pod korzeń, 50% pod korzeń i 50% na powierzchni gleby lub też 100% blisko powierzchni gleby.

Nowa redlica C-Mix- 40 została przez firmę Amazone zbudowana specjalnie do spulchniania gleby na głębokość roboczą do 30 cm. W porównaniu do redlicy C-Mix 80 wyróżnia ją zmniejszone zapotrzebowanie na siłę uciągu. Na czubku redlicy znajduje się płyta z utwardzanego metalu znacznie zmniejszająca ścieranie  redlicy, w wyniku czego przez cały okres użytkowania redlicy nie jest wymagane  korygowanie głębokości roboczej.

Share This