Katagoria: aktualności techniczne, opublikowano: 21 sierpnia 2014


Nowa generacja przyrządów żniwnych dla TUCANO i LEXION

Nowa generacja przyrządów żniwnych dla TUCANO i LEXION

Harsewinkel, sierpień 2014. Wraz z serią TUCANO 320 – 570 (580) firma CLAAS wprowadza na rynek dwa przyrządy żniwne nowej generacji: są to VARIO 930 oraz 770 a także standardowe przyrządy żniwne CERIO 930 i 770 o szerokościach roboczych 9,3 i 7,7 m, wyposażone w kilka innowacyjnych funkcji. Nowe przyrządy żniwne VARIO i CERIO są oczywiście kompatybilne z wszystkimi modelami kombajnów LEXION.

 

Przestawiany bezstopniowo stół przyrządu żniwnego ze zintegrowanymi blachami do rzepaku

VARIO 930 i 770 zastępują poprzednie modele VARIO 900 oraz 750. Otrzymały stół tnący przestawiany bezstopniowo w zakresie od -10 cm do +60 cm oraz zintegrowane blachy do rzepaku. Jeśli dotychczas blachy do rzepaku musiały być wkładane ręcznie, to w obu nowych przyrządach żniwnych są one zamontowane fabrycznie i mogą być obsługiwane z kabiny tak samo, jak zmiana długości stołu – łatwo i szybko. Oddzielacze łanu i boczne kosy do rzepaku można dołączać i odłączać za pomocą szybkozłączy, bez konieczności używania narzędzi a przejście ze zbioru zboża na zbiór rzepaku zajmuje w nowych przyrządach żniwnych jest wyjątkowo komfortowe i zajmuje jedynie kilka minut.

 

Założenie bocznej kosy do rzepaku automatycznie uaktywnia pompę hydrauliczną do jej napędu. Połączenie realizowane jest przez dwa szybkozłącza o uszczelnionej powierzchni. Po prawej stronie zamontowane jest dodatkowe poszycie, minimalizujące straty ziarna rzepaku. Krańcowe pozycje stołu i nagarniacza są przekazywane automatycznie z przyrządu żniwnego na kombajn. Stół przyrządu żniwnego można wsuwać i wysuwać o 20 cm również z zamontowanym wyposażeniem do rzepaku. Boczną kosę do rzepaku przewozi się w specjalnej skrzyni na wózku transportowym i jest ona do dyspozycji w dowolnym momencie.

Galeria zdjęć

Nowy komfort teraz także w standardzie

Nowe, standardowe przyrządy żniwne CERIO 930 i 770 do zbioru zbóż są skonstruowane podobnie. Posiadają właściwości takie, jak przyrządy VARIO, przy czym pozycja stołu optymalizująca przepływ materiału jest ustawiana na przyrządzie żniwnym ręcznie. Możliwe jest ustawienie pięciu pozycji stołu w zakresie między -10 a +10 cm. Do przestawiania luzowane jest dziesięć śrub. W ten sposób stół daje się wsuwać lub wysuwać. Kompletna rama, ślimak wciągający, napędy i nagarniacze przyrządów żniwnych CERIO są takimi samymi częściami jak w serii VARIO.

 Galeria zdjęć

Średnica ślimaka wciągającego została we wszystkich czterech nowych modelach zwiększona o 14% to jest do 66 cm. Pozwala to lepiej doprowadzać do maszyny także większe ilości słomy. Ślimak wciągający i belka kosy posiadają napęd mechaniczny realizowany przez przekładnię i wałek przegubowy. Dzięki poprzecznej rurze ustawionej pod płaskim kątem kierowca ma z kabiny znakomity widok na przyrząd żniwny. LASER PILOT jest teraz składany bez użycia narzędzi, blachy zgarniające można wygodnie ustawiać od zewnątrz a do osiągnięcia pozycji parkowania przyrządu żniwnego wystarczy naciśnięcie przycisku.

 

Specjalnie do omłotu ryżu, nowe przyrządy żniwne VARIO i CERIO dostępne są w wariancie HD. Dodatkowe doposażenie stanowi system cięcia do ryżu. Przy intensywnym nawadnianiu plantacji ryżu, na roślinach zbiera się dużo brudu, co stawia maszynie żniwnej szczególnie wysokie wymagania.

 

Źródło
Share This