Katagoria: aktualności techniczne, opublikowano: 27 lipca 2015


Nie ma mocnych na oponę rolniczą

Nie ma mocnych na oponę rolniczą

Dobry rolnik potrzebuje dobrej maszyny, a dobra maszyna potrzebuje z kolei równie dobrych opon. Porządna opona rolnicza to podstawa, ale jej wybór nie jest łatwym zadaniem, gdyż wymaga wzięcia pod uwagę jej przyszłego zastosowania oraz sposobu eksploatacji. Połowę sukcesu stanowi określenie, czy maszyna, do której ją kupujemy, będzie wykorzystywana głównie do transportu, czy raczej do prac na polu.

 

W przypadku opon rolniczych rozróżnia się trzy zasadnicze klasy: ekonomiczną, średnią oraz wyższą; różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim budową i jakością. W lepsze opony warto zaopatrzyć szczególnie te maszyny, które będą intensywnie eksploatowane w polu – te z przeznaczeniem czysto transportowym ich nie wymagają, gdyż nie będą wywierane na nie podobne siły.

 

Opona diagonalna a radialna

 

Na rynku istnieją dwa zasadnicze typy opon rolniczych – diagonalne i radialne. Opony diagonalne są mocniejsze i trudniej je uszkodzić mechanicznie, a to wszystko za sprawą wielowarstwowej budowy osnowy. Ponadto obniżone ciśnienie w kołach (w celu możliwie najmniejszego ugniatania gleby) zwiększa przyczepność. Niestety takie rozwiązanie ma też swoją wadę, gdyż po obniżeniu ciśnienia opona może się odkształcić; w takim przypadku nie będzie ona przylegać całą powierzchnią do podłoża, a tym samym rośnie szansa na wpadnięcie w poślizg. Z tego samego powodu opony diagonalne gorzej sprawdzają się podczas jazdy po łuku. Istotnym minusem jest też fakt, iż ciągnik wyposażony w opony diagonalne cechuje się większym zużyciem paliwa.

 

Opona radialna zużywa z kolei mniej paliwa i jest ok. 30% trwalsza od swojego konkurenta, gdyż lepsza przyczepność powoduje wolniejsze ścieranie się w niej bieżnika. Ponadto wzmocnione czoło powoduje, że taka opona nie ulega odkształceniom po zmniejszeniu ciśnienia, a to ma przełożenie na mniejszą szansę poślizgu. Większa nośność, możliwość przeniesienia większych sił bocznych, lepszy komfort jazdy na równych drogach wynikający z mniejszej sztywności – wszystkie te zalety sprawiają, że opony radialne cieszą się obecnie największą popularnością spośród wszystkich opon rolniczych.

 

Jak zapobiec awarii?

 

Dobrze zadbana opona rolnicza może nam dobrze służyć przez kilka kolejnych lat. Jeżeli zależy nam zatem na wydłużeniu jej sprawności, jakości i żywotności, powinniśmy ją przede wszystkim odpowiednio przechowywać – szczególnie w okresie zimowym. Dobrymi miejscami ku temu są piwnica lub garaż; odpadają z kolei otwarte przestrzenie, nawet te zadaszone – opona nie może być bowiem wystawiona na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, gdyż światło słoneczne oraz gwałtowne zmiany temperatury mogą doprowadzić do wysuszenia gumy lub nawet jej pęknięcia.

 

Warto zadbać o to, żeby opony nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem, a ich najbliższe otoczenie pozbawione było jakichkolwiek substancji ropopochodnych oraz ostro zakończonych przedmiotów. Pod żadnym pozorem nie wolno również składować opon rolniczych w pobliżu źródeł ciepła, gdyż ma to fatalny wpływ na stan ich ogumienia.

 

Opona oponie nierówna

 

Opon rolniczych na rynku jest obecnie tak dużo, iż nie można już dłużej bagatelizować procesu ich wyboru, gdyż odpowiednio dobrany model może bardzo ułatwić nam życie. Sam wybór opony to jednak nie wszystko; należy ją później przechowywać w odpowiednich warunkach – przestrzeganie kilku prostych zasad da nam jednak pewność, że nie ulegnie ona wówczas odkształceniom i w dalszym ciągu będzie nadawała się do naszego użytku.

 

Artykuł poleca www.AgroPomoc.pl

Sklep internetowy www.AgroPomoc.pl oferuje nowe części zamienne do maszyn rolniczych i ciągników. W ofercie zamienniki m.in. do Kuhn, John Deere, Class, Ursus, Krone a także opony rolnicze, osie do przyczep itp.

Share This