Katagoria: aktualności techniczne, opublikowano: 15 maja 2017


Na co zwracać uwagę kupując high-endowy gamingowy laptop?

Na co zwracać uwagę kupując high-endowy gamingowy laptop?

Wraz z dynamicznym postępem technologicznym i postępującej miniaturyzacji, gamingowe laptopy przeżywają prawdziwy renesans. Popularność tego typu maszyn napędza rozwój e-sportu oraz growych streamerów. Producenci dwoją się i troją, wypuszczając na rynek kolejne serie notebooków dedykowanych graczom. Jak w tym szaleństwie wybrać solidną maszynę z wyższej półki cenowej? Na jakie cechy i aspekty zwrócić uwagę? Dlaczego warto zdecydować się na taki sprzęt? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

 

Dlaczego warto zdecydować się na high-endowy gamingowy laptop?

Jeżeli lubisz grać i nie znosisz kompromisów, prawdziwą radość z rozgrywki będziesz czerpał wyłącznie na najlepszych, dedykowanych graniu urządzeniach. High-endowy sprzęt zapewni odpowiednią moc i wydajność, które pozwolą uruchomić najnowsze gry na maksymalnie wysokich parametrach, jednocześnie zachowując wysoką kulturę pracy.

Gamingowy laptop z najwyższej półki zagwarantuje również tyle mocy, aby podczas grania w najnowsze tytuły nie zabrakło jej przy streamowaniu rozgrywki na Twitcha, czy YouTuba. Profesjonalni streamerzy na pewno docenią odpowiedni zapas mocy, który zagwarantuje płynny streaming.

 

Na jakie cechy zwrócić uwagę wybierając high-endowy gamingowy laptop?

Do najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, należą: karta graficzna, procesor, pamięć RAM, pamięć dyskowa, a także matryca. Poza tym kluczowa jest kultura pracy determinowana przez układ chłodzenia, jakość i ergonomia klawiatury oraz gabaryty laptopa.

Karta graficzna

Im większa ilość pamięci vRAM, tym lepiej. Karta graficzna w przypadku gamingowych laptopów to najważniejszy komponent. GPU musi poradzić sobie z ogromnymi wymaganiami najnowszych tytułów oraz uruchamianiem ich w jakości Full HD. Absolutnym minimum w przypadku high-endowych laptopów są karty graficzne z pamięcią własną na poziomie 3 GB. Taką ilością pamięci może pochwalić się np. Nvidia GeForce 970M montowana w MSI GE72 Apache. Jeżeli zależy nam na możliwie dużej ilości vRAM, dobrym pomysłem jest wybranie laptopa Alienware 17, wyposażonego w GeForce GTX 880M z 8 GB vRAM.

Procesor

Pełni nieco mniej ważną funkcję w gamingowych laptopach. Nie należy jednak zaniedbywać jego roli, bowiem nie może stać się wąskim gardłem specyfikacji. Segment high-endowych laptopów do grania zdominowany został przez CPU z rodziny Intel Core i7 i to właśnie na tych procesorach należy się skupiać, wybierając solidny sprzęt do grania. Na zaczynają pojawiać się AMD Ryzen, będące poważną konkurencją dla Intela.

Pamięć RAM

Im więcej, tym lepiej. W przypadku gamingowych laptopów do grania warto wyposażyć maszynę w 8 – 16 GB pamięci RAM – najlepiej odpowiednio szybkiej. Wspomniany Alienware 17 wyposażony został w 8 GB pamięci DDR3, natomiast MSI GE72 Apache posiada szybciej taktujące kości – DDR4, również o pojemności 8 GB.

Pamięć dyskowa

Gamingowe laptopy pod tym względem są wymagające. Duża ilość pamięci zagwarantuje odpowiednio duży magazyn na zainstalowane gry. Warto również zdecydować się na odpowiednio szybki dysk, który zapewni szybszy czas odczytu oraz zapisu danych, co znacząco wpłynie na ilość FPSów podczas rozgrywki. Dobrym pomysłem jest połączenie szybkiego dysku SSD i wolniejszego, lecz pojemniejszego i tańszego dysku HDD.

Matryca

Im większa matryca, tym laptop będzie większy. Jeżeli zamierzamy grać wyłącznie w domu, lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt wyposażony w 17-calowy ekran. Do bardziej mobilnych zastosowań rekomendujemy notebooki 15,6-calowe.

Najwyższa klasa laptopów do grania zdominowana jest przez 17-calowe konstrukcje. Zarówno Dell Alienware 17, jak i MSI GE72 Apache posiadają 17,3-calowe matryce oferujące jakość Full HD, a także matową matrycę. Alienware wyposażony został w ekran TN, natomiast MSI GE72 Apache w ekran IPS. Ekran TN oferuje szybszy czas reakcji – co jest kluczowe przy dynamicznych grach akcji. Ekran IPS z kolei to domena najlepszej jakości obrazu i nieco wyższej ceny.

Share This