Katagoria: aktualności rynkowe, opublikowano: 28 września 2015


Great Plains: Nowy 4-metrowy centurion debiutuje w niemczech

Great Plains: Nowy 4-metrowy centurion debiutuje w niemczech

Nowa, 4-metrowa wersja siewnika Centurion Great Plains przeznaczona specjalnie do wysiewu zbóż zostanie po raz pierwszy pokazana w Niemczech podczas targów Agritechnica.

 

Nowa maszyna, Centurion 400, która poszczycić się może nowym wyglądem leja o pojemności 3000 litrów (pojemność 4000 litrów dostępna jest w specjalnej wersji) dołączyła niedawno do rozrastającej się rodziny Centurionów, której członkiem jest również 3-metrowa wersja siewnika, Centurion 300. Oba nowe siewniki uzupełnia nowa wersja 6-metrowego Centuriona 600. W najbliższych miesiącach opracowane zostaną również wersje maszyn o szerokości 6, 4 i 3 metrów do wysiewu zbóż i nawozu, które przeznaczone będą na rynek zachodnioeuropejski.

 

W Centurionie 400 zainstalowano dwa rzędy dysków o średnicy 460 mm z dwoma wielkościami zębów, 25 mm i 50 mm, zamontowanych w parach na bezobsługowych piastach. Odległości pomiędzy talerzami wynoszą 250 mm i 650 mm pomiędzy przednią i tylną grupą.

 

Nowe ramiona tarczowe do zadań specjalnych z bardziej odpornymi zaczepami paska narzędzi pozwalają lepiej radzić sobie z kamieniami i resztkami.

 

Talerze pracują przed oponowym wałem ugniatającym, który zapewnia niezwykle spójne utrwalenie gleby tuż przed sprawdzonymi mechanizmami otwierającymi redlic Serii 00 Great Plains. Dostępna jest wersja ze zgarniaczem o pełnej szerokości opony.

 

4-metrowy siewnik wysiewa 24 rzędy (w odległości 167 mm) i 32 rzędy (w odległości 125 mm), a 3-metrowa wersja wysiewa odpowiednio 18 i 24 rzędy. Każda redlica Serii 00 wyposażona jest w klapkę siewną, która kieruje ziarno w dół mechanizmu otwierającego, zapobiegając rozrzutowi ziarna, i łatwy w użyciu ręczny regulator z 18 ustawieniami głębokości.

 

Hydraulicznie regulowane ciśnienie w przedziale od 40 kg do 160 kg zapewnia, że redlice działają na jednakowej głębokości we wszystkich typach gleby i że siewnik działa prawidłowo zarówno podczas uprawy orkowej, jak i w systemach uprawy uproszczonej. Nowa geometria toru mechanizmu otwierającego maksymalizuje przeniesienie ciężaru do redlic i koła dociskowego poprzez utrzymanie redlic równolegle do podłoża, zapewniając dokładność w zakresie głębokości wysiewu i kontrolę nad ciśnieniem, szczególnie w trudnych warunkach.

 

System dystrybucji nasion zakłada zmienną liczbę wysiewanych nasion. Składa się z dwóch formowanych wtryskowo głowic dystrybucyjnych z opcjonalnymi zapadkami odcinającymi ścieżki i monitorami blokady ziarna, by precyzyjnie dostarczać ziarno do każdej redlicy z możliwością odcięcia poszczególnych rzędów dla większego dystansu między nimi, jeśli zachodzi taka potrzeba.

 

Great Plains przedstawia nowy projekt obudowy liczników dla lepszego dostępu oraz nowy modułowy system bębnowy. Producent zapewnia, że kalibracja ziarna jest łatwa i wygodna do przeprowadzenia. Po wybraniu trybu kalibracji ziarna w kabinie operator po prostu podchodzi do tylnej części siewnika, gdzie przeznaczona specjalnie do tego celu rura wysypuje obliczoną ilość ziarna.

 

Nowe siewniki Saxon można złożyć do szerokości 3 m w celach transportowych, waga transportowa odpowiada możliwościom pakowarki, a z każdej strony znajdują się dwa koła boczne dla lepszej stabilności i zachowania odstępu, wyposażone w opony 420/55 17. Wyposażone są również w pełen zestaw oświetleniowy wymagany w Europie.

 

Komory wagowe leja są elementem opcjonalnym. Maszyna pracuje za pośrednictwem systemu sterowania hydraulicznego, który gwarantuje, że ciężar leja jest równomiernie rozłożony na całej szerokości siewnika bez względu na ilość ziarna. Inne opcje to: nowe hydrauliczne sprężynowe spulchniacze, hydrauliczna włóka na pełną szerokość, zgarniacze-koła dociskowe i brony, znaczniki hydrauliczne, znaczniki przedwschodowe i hamulce pneumatyczne lub hydrauliczne.

 

Sterowanie odbywa się za pomocą systemu Mueller-ISOBUS, a klienci mogą wybierać spośród wielu wariantów terminali graficznych.

 

Zarówno Centurion 400, jak i Centurion 300 będą dostępne na rynku w ograniczonej ilości na początku przyszłego roku.

 

Źródło

 

Share This