Katagoria: aktualności gospodarcze, opublikowano: 02 października 2015


Jakie cechy powinien mieć handlowiec w branży rolniczej?

Jakie cechy powinien mieć handlowiec w branży rolniczej?

Wykonywanie pracy zawodowej jako handlowiec wymaga wrodzonych umiejętności i doświadczenia, aby zrealizować plany sprzedażowe i utrzymywać dobre relacje z obecnymi i potencjalnymi klientami. Niemniej, praca ta daje wiele satysfakcji, a dla najlepszych – gwarantuje wysokie dochody. Kto może ją wykonywać w tak specyficznej branży jak rolnictwo?

Główne cechy handlowca

 

Każdy handlowiec powinien odznaczać się przebojowością i łatwością w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich i zawodowych. Będąc osobą otwartą, odważną i pewną siebie można szybko znaleźć nowych klientów i stworzyć własną sieć biznesową. Handlowcy są osobami, które doskonale znają zasady marketingowe. Wiedzą, jak sprzedawać, aby klient był usatysfakcjonowany, a firma zyskiwała na kontaktach z nim. Dodatkowo, handlowiec powinien oceniać w sposób szybki i trafny, jakie mają oczekiwania poszczególni klienci i dostosowywać swoją ofertę, jednocześnie wiedząc, na jak wiele można sobie pozwolić podczas negocjacji. Nieco innymi cechami powinien odznaczać się agro handlowiec, czyli osoba wykonująca taką pracę w branży rolniczej.

 

Specyficzna branża wymaga innych cech od handlowca

 

Zupełnie inaczej sprzedaje się sprzęty elektroniczne AGD i RTV, komputery, żywność czy samochody lub ubrania, niż produkty rolnicze – nawozy, nasiona, sadzonki i maszyny ciężkie. Trzeba wiedzieć wszystko o handlu bezpośrednim i zastosować wytyczne marketingowe w odniesieniu do specyficznej branży, w której się funkcjonuje. Dobry agro handlowiec musi przede wszystkim rozumieć branżę rolniczą i mieć w niej doświadczenie. Tylko w ten sposób będzie mógł dotrzeć ze swoją ofertą do rolników, którzy są docelowymi klientami dla marki, jaką reprezentuje.

 

W rolnictwie liczy się kompetencja handlowca i to, aby dopasował on ofertę do sezonowości produkcji rolnej. To z kolei wymusza na agro handlowcu, aby znał czas wykonywania prac rolnych i wiedział, kiedy się je wykonuje oraz jakie produkty są wówczas potrzebne potencjalnym klientom.

 

Będąc odpowiedzialnym, profesjonalnym handlowcem można przebranżowić się na agro handlowca biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach, takich jak organizuje m.in. Flow Agro na polskim rynku. Szkolenia pozwolą na lepsze rozumienie zasad biznesu i handlu w branży rolnej. Agro handlowiec musi wiedzieć, jak budować rozmowę handlową i jakie elementy powinna ona zawierać. Dobrze by było, aby stał się partnerem w biznesie rolnym dla swoich klientów. Jeśli mu zaufają i będą wiedzieli, że można na nim polegać, chętnie zawiążą z nim długofalową współpracę.

 

Źródło
Share This